Recenze: Závěrečné Hunger Games

Hunger Games patří mezi to nejkvalitnější, co žánr „young adult“ v posledních letech přinesl. První díl sice možná vzbuzoval rozporuplné reakce, ale u řady diváků (včetně mě) se zapsal mezi „quilty pleasure“, fanoušci knihy byli spokojeni, jelikož se jednalo o velice věrnou adaptaci, připočtěte si k tomu enormní tržby a není divu, že se z Hunger Games vyklubal fenomén. Změna režiséra u druhého dílu pak znamenal kvalitativní skok a přívlastek „quilty“ se vlastně již nemusel používat.

Škoda té nenasytnosti filmového studia, neboť rozdělení obsahově nejchudší knihy na dvě části celé sérii značně uškodilo. U předchozího dílu bylo vlastně vše v pořádku, nešlo tvůrcům prakticky nic vytknout, ale jednalo se pouze o dobře natočenou nudu, která by se v pohodě vlezla do půlhodinového úvodu k velkému finále. V tomto bohužel pokračuje i závěrečný díl série. Ten začíná přesně v okamžiku, kde předchozí skončil. Všechny kraje se proměnily ve válečnou zónu, Katniss se stala tváří revoluce proti totalitnímu režimu a nyní ji čeká dlouho cesta do Kapitolu s jediným cílem, zabít prezidenta Snowa.

Hunger Games se od začátku snaží působit jako kritika společnosti a varování před totalitními režimy. Jedná se ovšem o totalitní režim v jeho nejjednodušší formě, takový, jaký jej možná chápe dnešní mládež, což nevadí jednou, dvakrát, ale již po čtvrté jde o to stejné a stále se jen klouže po povrchu. Téma již bylo značně vyčerpáno (především ve výborné Vražedné pomstě) a divák si tak začne uvědomovat, jak je to vlastně celé naivní, zvlášť když filozofické řeči o fungování světa a společnosti jsou prokládány rozhovory o tom, koho z chlapců si hlavní hrdinka vlastně na konci vybere.

Vůbec poprvé jsem si tak během celých Hunger Games přála, aby se vydaly více blockbusterovou cestou, čili nekompromisní akční řež, když už totiž na akci dojde, tak je nesmírně dravá a celý film začne být o stupeň zajímavější, jen je jí málo. Film to nezvládl vyrovnat ani v emocionální rovině, postavy tady sice umírají jako na běžícím páse, ale divák se s žádnou nestihne sžít, jelikož je jim věnováno jen omezené množství prostoru. Ani u nejsilnějších momentů série nebyl plně vytěžen potenciál.

Stále se však v rámci svého žánru jedná o nadprůměrnou záležitost. Fanoušci knihy budou nadšeni, opět se totiž jedná o velmi věrnou adaptaci, romantická linka už nepůsobí tak hloupě, vlastně mi vůbec poprvé přišla přirozená. To, že Jennifer Lawrence je herečka první třídy už všichni víme, ale i takový Josh Hutcherson se od prvního dílu nesmírně posunul. Po čtyřech letech nám tedy končí další velká sága, zakončení je to důstojné, ale přece jen se nelze zbavit pocitu, že to mohlo být ještě lepší.

Hodnocení: 60 %