Recenze: Sázka na nejistotu

Ekonomická krize je velmi vděčné téma, které pravděpodobně budeme na plátně vídat ještě hodně dlouho. Není prakticky nikdo, koho by se krize ať už přímo nebo nepřímo nedotkla. Režisér Adam McKay natočil zatím jen samé průměrné filmy, které zde ani nemá cenu zmiňovat, nyní však dokázal ukecat herecké obsazení, které je snad snem každého režiséra a na krizi v roce 2008 se pokusil podívat zase jinýma očima a nutno říct, že takto nekompromisní pohled na věc tady ještě nebyl, no a samozřejmě to nejdůležitější, je to dobrý film.

Ale hezky popořadě. Sázka na nejistotu je založena na skutečných osudech lidí, kteří si v krizových letech uměli dát dvě a dvě dohromady, vyhledali informace a jasně věděli, že americká ekonomika se blíží svému kolapsu. Všechna svá jmění tedy vsadili proti ekonomice, a zatímco lidé ztráceli práci a domovy, tahle parta si přišla k velkému bohatství.

Sázka na nejistotu se snaží divákovi přesně objasnit, co se to vlastně v tom roce 2008 stalo a jaké události tomu předcházely. Ovšem nečekejte takové to klasické povrchové převyprávění skutečností, které si kdekoliv přečteme a kterými se pak vytahujeme před ostatními. Ve filmu se jde hodně do hloubky, takže se na diváka v prvních minutách valí neskutečnou rychlostí mnoho odborných výrazů, spousta jmen a dialogů, může to tedy působit, že ve filmu se půjde lehce ztratit, ale McKay zvládl přibrzdit a přesně ve správnou chvíli se ozve to pověstné cvaknutí a vše začne dávat dokonalý smysl.

Scénář i režie jsou brilantní, McKay si pohrál s každou scénou, dokázal skloubit momenty, kdy se film sarkasticky vysmívá obyčejným lidem, kdy se naopak vysmívá bankéřům, anebo kdy kritizuje celý systém. Vznikl mix žánrů komedie, dramatu a v neposlední řadě také tragédie, který spolu překvapivě funguje a tvoří ucelený kousek, který Vás ve svém závěru dokáže totálně semlít.

To vše je navíc zabalené v neodolatelné formě, inspirace Scorseseho Vlkem z Wall Street je zde patrná, režie je stejně tak dravá a nesmírně originální, ať už jde o proslovy herců přímo do kamery, nebo velice zábavná (chytrá) camea. Sázka na nejistotu si na nic nehraje, předkládá realitu tak, jak je. Já film beru jako trefu do černého po všech stránkách, McKay se dost možná tímto filmem dostane z průměru mezi tvůrčí elitu. Film byste v kině neměli minout za žádnou cenu.

Hodnocení: 90 %